23 січня 2017 року у м. Києві відбулась Всеукраїнська конференція «Розвиток освіти в сфері прав людини в школах України»

 

Конференція організована в рамках проекту «Права людини понад усе» за підтримки Міністерства міжнародних справ Канади, який впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини в  рамках Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» за підтримки Уповноваженого ВРУ з прав  людини.

На конференції:

·         були представлені проміжні результати дослідження реалізації освіти в сфері прав людини в системі загальної середньої освіти України;

·          представлено український та міжнародний досвід організації навчально-виховного простору ЗНЗ на принципах прав людини ("Школа - територія прав людини");

·         вироблено рекомендації щодо формування комплексного підходу й впровадження якісного навчання правам людини в системі формальної освіти на основі принципів Всесвітньої програми освіти в галузі прав людини ООН та Хартії Ради Європи з освіти для демократичного громадянства і прав людини.

В роботі конференції брали участь представник офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, директор Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Кононенко Ю.Г., представник ОБСЄ в Україні, НГО «Українська Гельсінська спілка з прав людини», «МАРТ», «Альменда», «Освітній дім прав людини в Чернігові», «Amnesty International Ukraine», «Харківська Правозахисна група», «Восток -SOS», «Батьки - SOS», експерти Гельсінського Фонду з Прав Людини, Центру глобальної освіти «Mondo»(Естонія) та проекту УГСПЛ «Права людини в школі», представники навчальних закладів – учасників всеукраїнського проекту «Школа – територія прав людини», педагоги, журналісти.

Філіпішина Аксана, Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності представила процес та основні проблеми імплементації Національної стратегії у сфері прав людини щодо формальної освіти, зазначила на необхідності співпраці МОН з Офісом Уповноваженого  та недержавними правозахисними ГО для формування системного впровадження змін в системі освіти.

Велика увага приділялась реалізації міжнародних зобов’язань щодо освіти в сфері прав людини .  Своє бачення представили Ратушняк Святослав, експерт Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» та проекту «Права людини в школі» та       Наталія Беца, національний спеціаліст проектів у сфері верховенства права і прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні.

 На конференції, також були представлені результати досліджень проекту «Права людини в школі» стосовно освітніх стандартів та навчальних програм. До цієї теми, також долучився Володимир Селіваненко , координатор освітніх програм «Amnesty International Ukraine», який наголосив на необхідності проведення антидискримінаційної експертизи стосовно програм і стандартів.   Важливу частину змісту даного заходу представляла дискусія  щодо змісту підручників  як інструменту впровадження освіти з прав людини.  Середяк Лариса, експерт проекту «Права людини в школі» та Ремех Тетяна, завідувачка відділу суспільствознавчої освіти Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук представили свої погляди на дане питання.

Жвавий інтерес учасників конференції викликало обговорення організації освітнього середовища відповідно до міжнародних стандартів і принципів прав людини. Під час цієї сесії були представлені проміжні результати моніторингу дотримання прав людини в освітніх закладах та

 Всеукраїнський освітній проект «Школа – територія прав людини» як модель впровадження  змін  в сфері прав людини у системі освіти в цілому. Даний проект був представлений Сергієм Буровим та самими учасниками, які презентували реальні впливи та зміни даного проекту на навчально-виховний простір їхніх закладів та рекомендації щодо подальших дій для впровадження системного підходу у реалізації освіти в сфері прав людини.

Не менш цікавим було представлення досвіду   створення й збереження у школі атмосфери взаємоповаги й взаємопідтримки  як складових освіти з прав людини естонським колегою Павелом Алоновим, вчителем історії та правознавства Талліннської ПАЕ гімназії.

Третя сесія конференції була присвячена освіті педагогів в галузі освіти з прав людини. З викликами  професійної готовності вчителів для реалізації освіти з прав людини учасників конференції ознайомили  Костюк Ірина, експерт проекту «Права людини в школі», методист кабінету розвитку освіти ЛОІППО та Микитюк Свiтлана  кандидат педагогiчних наук, доцент кафедри суспiльно - правових дисциплiн i мене менеджменту освiти ХНПУ iм. Г. Сковороди. Розглядались питання підготовки та перепідготовки вчителів з освіти в сфері прав людини у педагогічних ВУЗах та інститутах післядипломної освіти. А Войтенко  Олександр, експерт Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо  права людини» та член журі конкурсу навчально-методичних розробок вчителів ознайомив учасників з проблеми вчителя при навчанні правам людини в сучасній українській школі, виявленими під час перевірки робіт вищезазначеного конкурсу.

Рішенням конференції було запропоновано створення єдиної платформи для співпраці міжнародних, державних та недержавних інституцій для впровадження більш дієвих, ефективних  і системних змін щодо освіти в сфері прав людини в Україні та реалізації Національної стратегії з прав людини.

 

Всеукраїнська освітня програма «Розуміємо права людини»

Джерело: 
В
Автор: 
Андрій Кінаш