Близько 10 чоловік у масках спробували напасти на учасників дискусії про насильство на грунті ненависті, але отримали відсіч

 

20 листопада 2010 р. у Києві, у День пам’яті трансгендерних людей, загиблих від насильства, невідомі скоїли напад на мирне зібрання, організоване ГО "Інсайт" спільно з Центром візуальної культури, – "Протидія насильству, направленому на трансгендерних людей". Організаторами був запланований показ фільму, дискусія і акція із запуском паперових ліхтарів.

Близько десяти невідомих увірвалися до приміщення Центру візуальної культури, де проходив показ фільму "Хлопці не плачуть". Очевидно, нападники планували увірватися безпосередньо до зали показу фільму, де зібралося більше тридцяти чоловік, і атакувати їх сльозогінним газом. Однак завдяки оперативній реакції організаторів та активістів, нападників вдалося зупинити біля входу і не пустити в приміщення.

Один з організаторів заходу, координатор трансгендерного напрямку ГО "Інсайт" Тимур Лисенко, який перший зіткнувся з бандитами, перекриваючи їм доступ до зали, отримав сильні удари. Він і його колега Анастасія Медко з ВБО "Точка опори", яка теж давала відсіч бандитам, були сильно отруєні сльозогінним газом. Нападники втекли з місця події.

У результаті нападу у Тимура були зафіксовані внутрішні тілесні ушкодження і хімічний опік на обличчі. Усі глядачі, що знаходилися в залі під час нападу, постраждали від сльозогінного газу.

Прибулі на місце події представники правоохоронних органів попередньо кваліфікували дії нападників як "хуліганство". Однак характер і спрямованість дій нападників говорять про умисність їх атаки: нападники були в масках, у них було відмічено зброю, їх дії були узгодженими і навмисними, вони зникли з місця злочину одночасно. Цей захід – День пам’яті трансгендерних людей – було анонсовано заздалегідь, що дало можливість заздалегідь спланувати та організувати напад. Атака була здійснена на грунті трансфобії та гомофобії. Такі дії повинні кваліфікуватися за пунктом 3 статті 161 КК України: "Умисні дії, спрямовані на розпалювання [...] ненависті, [...], а також пряме чи непряме обмеження прав [...] громадян за ознакою раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного або соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками".

На даний момент написано кілька заяв у міліцію за фактом нападу. Організатори наполягають на класифікації даного нападу як умисного і скоєного на грунті ненависті.

Трансгендерні люди часто піддаються насильству, яке здійснюється на грунті ненависті. Згідно з інформацією, опублікованою на сайті TGEU, у 2008-2010 роках у світі було вбито щонайменше 426 трансгендерних людей. В Україні, через відсутність системи моніторингу та небажання правоохоронних органів класифікувати такі випадки як злочини на грунті ненависті, проблема ксенофобії та насильства на грунті ненависті залишається невидимою.

Подібні атаки ультраправих на мирні зібрання, присвячені правам ЛГБТ і дискримінації, трапляються все частіше. Під час проведення ЛГБТ-фестивалю "Квір-тиждень" у травні 2010 року на одному з кіно-показів двоє людей намагалися пронести димову шашку в кінотеатр "Кінопанорама". У вересні 2009 року під час презентації збірки поезії "120 сторінок Содому" у Львові в театрі ім. Курбаса і в Києві у книгарні "Є" були здійснені напади ультраправими угрупуваннями. У ніч на 30 вересня 2009 року в Києві невідомі підпалили арт-центр "Я Галерея", де напередодні обговорювали події навколо антології "120 сторінок Содому" і заборони фільму "Бруно", на стінах спаленої Галереї залишилися гомофобні написи злочинців.

Джерело: 
Автор: 
ГО "Інсайт" | новини випускників програми