Під грифом «пубЛІЧНО»

 
Дата події: 
Sun, 2013-01-20 22:30

«Менше знаєш, краще спиш», – говорить народна мудріть. Напевно, державні установи міста Ізмаїла вкрай стурбовані якістю сну своїх громадян і роблять все можливе, щоб відгородити їх від будь-якої інформації, навіть тої, що за законом має бути публічною.

Принципи відкритості і прозорості влади діють в Європі вже більш ніж 30 років. Ще у 1979 р. Парламентська Асамблея Ради Європи ухвалила рекомендацію «Про доступ громадськості до державної документації та свободу інформації». Державам-членам рекомендувалось забезпечити громадянам - доступ до державних файлів, право шукати та отримувати інформацію від державних установ та відомств.

Пізніше, у 1981 р., було прийнято Рекомендацію Комітету Міністрів Ради Європи «Про доступ до інформації, що знаходиться у розпорядженні державних органів», в якому зазначалось:

- кожен має право звертатися за інформацією, що знаходиться у розпорядженні органів державної влади, крім законодавчих органів та судової влади;

- мають бути передбачені ефективні та належні засоби для забезпечення доступу до інформації;

- у доступі до інформації не може бути відмовлено на підставі відсутності особливого інтересу в у цьому питанні в особи, що подає запит;

- доступ до інформації надається на основі рівності;

- будь-який запит про надання інформації повинен розглядатися в розумні терміни;

- необхідність обґрунтування органами державної влади відмови в доступі до інформації, з посиланням на законодавство чи практику;

- будь-яка відмова в наданні інформації має бути предметом оскарження.

Ухвалення у 2008 р. Конвенції Ради Європи «Про доступ до офіційних документів», стало остаточним визнанням права на доступ до публічної інформації на міжнародному рівні. Понад 90 країн світу прийняли та впроваджують в дію право на доступ до публічної інформації на рівні закріплення його в своїх Конституціях або створивши спеціальні закони, що забезпечують можливість ефективно користуватися цим правом на практиці. Таким чином, прийняття Верховною Радою Закону України «Про доступ до публічної інформації» стало необхідним кроком на шляху виконання ряду міжнародно-правових зобов’язань: «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» 1950 р.;      «Міжнародного пакту про громадянські і політичні права» 1966 р.;  Рекомендацій Ради Європи «Про доступ до інформації, що перебуває в розпорядженні органів влади»;Рекомендацій Ради Європи «Про доступ до офіційних документів»; Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи «Про виконання обов’язків та зобов’язань Україною».

Тепер Україна у списку країн, де влада є прозорою та підзвітною. Чи не є? Чи достатньо Закону для того, щоб зробити владу відкритою, суспільство громадянським, а інформацію доступною кожному? Ми спробували з'ясувати це на прикладі міста Ізмаїла, що на Одещині, надіславши до трьох державних органів запити на публічну інформацію. Питались про премії та надбавки, що отримують держслужбовці, про розпорядження комунальним майном та корупційні правопорушення.

Законодавець, напевно, розумів, що ці питання є для влади не найприємнішими, тому окремо прописав у законі статус такої інформації. Ч. 5 ст. 6 говорить, що «не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно». Однак, це не заважає чиновникам вправлятись у складанні відписок.

В рамках моніторингу ми направили до Фонду комунального майна та Фінансового управління Ізмаїльської міської ради запити з проханням надати нам реєстр публічної інформації, яка є в їх розпорядженні. Необхідність вести реєстр регламентується ст. 18 Закону «Про доступ до публічною інформації» та Постановою Кабінету Міністрів України № 1277 від 21 листопада 2011 р. «Питання системи обліку публічної інформації». На що, отримали відповіді, які порушували відразу кілька статей вищеназваного закону.

«На Ваш информационный запрос от 11.12.2012 г. сообщаем, что распорядителем публичной информации является Измаильский городской совет. Доступ к информации о деятельности Измаильского городского совета Вы можете получить официальном сайте Измаильского городского совета:  izmail-rada.gov.ua», – такою була відповідь Фонду комунального майна. Тобто, знаючи, хто є розпорядником інформації, яка нас цікавить, Фонд не перенаправив запит до нього. Це порушення ч.3 ст.22. Далі, нас відсилають до сайту, що суперечить п.2 ст.22.

«На Ваш лист від 11.12.2012 р. фінансове управління Ізмаїльської міської ради повідомляє, що згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про доступ до публічної інформації», фінансове управління Ізмаїльської міської ради не є розпорядником реєстру публічної інформації. Згідно вимогам ст.28 Бюджетного кодексу України виконкомом Ізмаїльської міської ради розміщується інформація стосовно бюджету м. Ізмаїла  на офіційному сайті міста:  (http:// www.izmail-rada.gov.ua.)», – а ось відповідь Фінансового управління. У цьому випадку чиновники вирішили не зраджувати улюбленій відмовці і написали, що вони не є розпорядниками реєстру публічної інформації. Відповідь сама по собі абсурдна, але це не турбує ні виконавця, ні начальника. Головне – справа зроблена, від запиту відмахнулись.

Відмітимо, що на офіційному сайті, на який так жваво посилаються обидва управління, ніякого реєстру немає.

На відміну, наприклад від офіційних сайтів міст Рівне чи Миколаєва:

 

Та що там великі міста, привчені до пильного зору громадських організації та ЗМІ. Навіть, Ізмаїльська районна держадміністрація має на офіційному сайті реєстр публічної інформації, хоча він далеко не вичерпний та не відповідає прописаним у законі критеріям.

 

 

Не отримавши належних відповідей на перші запити, через тиждень ми відправляємо до цих двох управлінь наступні. Фонд комунального майна ми просимо надати перелік об’єктів комунальної власності, які в період з 1 січня по 1 грудня 2012 р. були передані громадянам у приватну власність, а також підстави передачі майна. У Фінансового управління питаємось щодо премій та надбавок, нарахованих держслужбовцям за той самий період – згідно до ст.16 Закону «Про запобігання корупції», ця інформація має бути відкритою.

Однак, жодне з управлінь не надало нам належної відповіді. Фінуправління продублювало свою відповідь на перший запит, змінивши числа. Чи то не помітили, що суть запиту зовсім інша, чи то навмисно переплутали? Фонд комунального майна взагалі відповів через півмісяця, проставивши належну дату відправки – 23 грудня. Звичайно, в канун новорічних свят лист міг затриматись на пошті, однак ніяких слідів проходження його через поштове відділення немає, навіть марок. Крім того, електронний варіант відповіді, який повинен був прийти вчасно, не надійшов взагалі.

Що робити в такому разі? Напевно, що звертатись до прокуратури. Саме ця структура повинна перевіряти, чи належним чином виконується закон. Але куди там, якщо вона сама його порушує. Ізмаїльська горрайонна прокуратура також стала об’єктом моніторингу і отримала від нас два запити – традиційний про реєстр публічної інформації та про П.І.Б осіб, що скоїли корупційні правопорушення у період з 1 січня 2010 р. по 1 грудня 2012 р. Згідно до ст. 296 Цивільного кодексу ім'я фізичної особи може бути обнародувано в разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо неї або винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення. Однак ні відповідей, ні повідомлення про продовження терміну розгляду від прокуратури ми не отримали.

Нажаль, це аж ніяк не вичерпний список запитів, що були проігноровані державними органами міста Ізмаїла. Таким чином, доступу до інформації в маленькому місті майже нема.

Як з цим боротись? Нам здається, що саме недостатня пильність з боку громадських організацій та ЗМІ, призвела до того, що ізмаїльські чиновники не побачили різниці в статусі інформації до та після вступу в силу закону «Про доступ до публічної інформації». В свою чергу, недостатня підзвітність влади перед громадянами дає широкий простір для корупційних зловживань, в наслідок чого влада ще більш закривається. Розірвати замкнутий круг допоможе додаткова увага з боку громадськості до Ізмаїльської міської ради.

По-перше, необхідні регулярні навчання як представників СМІ та НГО, так і працівників держустанов. По-друге, міським громадським організаціям доречно було б проводити моніторинг виконання закону в коаліції з всеукраїнськими або міжнародними організаціями, які в разі порушення змогли б ефективно відстоювати право в суді і тим самим створити належну судову практику.

Крім цього, громадські організації могли б лобіювати створення всеукраїнської наглядової ради, яка б слідкувала за станом виконання закону в різних регіонах, розробляла та публікувала всеукраїнські рейтинги інформаційно-закритих міст. Наприклад, у тому ж журналі Фокус, наряду з найкращими, найкрасивішими, найчистішими та найбагатшими містами України.

Євгенія Дроздова (В рамках всеукраїнської навчальної програми «Розуміємо права людини»)

Источник: 
Автор: 
Євгенія Дроздова

Hi, I am Kanak rathor. I am

Hi, I am Kanak rathor. I am an educational consultant in an India-based company. If you are looking for all kinds of details about it. After doing the /">Class 10 Deleted Syllabus, you must have a look at our website. You will get all the details including exam preparation, syllabus, exam date-sheet, cut-off, and other things in detail. Visit our website for more information.

This is one of the best

This is one of the best websites I've seen thanks a lot, thank you for allowing me to share this website with all my friends, don't forget to also visit my site here : how to add someone on cash app by cashtag

How Can I Sort Out Cash App

How Can I Sort Out Cash App Connection Error From The Root? Cash App Connection Error is one of the most common issues andcan cause a wide variety of technical or non-technical problems due to numerous reasons.So, if you are facing the same problems with your Cash App account, it means the connection you are using on your smartphone is not so strong.Besides, you also have to check and ensure the status of Cash App server is not down because a down Cash App server may also raise connection errors.

How to delete transaction

How to delete transaction history on Cash App?

Like any other money transfer application, Cash App also saves all the activities. When you sent and received money, it always remains saved. Your bitcoin and stocks transaction also remain saved in the Cash App payment history section. Even the pending & failed transactions also remain saved that you can access anytime in just a few simple taps. Follow the link How to delete transaction history on Cash App?

Is there any facebook

Is there any facebook customer service contact number?

There are so many facebook customer service phone numbers available online but you can not speak to a real person on facebook as it does not take direct calls and messages from users. You can log in to your Facebook account by entering your email id and password. And once your login you can go to help & support and there you can report your issues to Facebook. Click on the link here to easily get in touch with the support team. https://www.7qasearch.net/facebook-support-phone-number/

Talk to a cash app

Talk to a cash app representative to know about the fake cash app screenshot
Can I take a Fake Cash App Screenshot? There are many technical woes related to cash app account that can only be managed by techies. With a technical professional, you’ll get remote technical assistance from the techies over the call. Speak to the experts for more.

Can I Use A Cash App Refund

Can I Use A Cash App Refund Using A Cash App Non-Verified Account?
If you have made a wrong payment through your Cash App account and are now looking for a refund for your payment, you must apply for a Cash App Refund. Here, you will find out the right mode of getting your money back to your account without any kind of trouble and hurdle with optimum ease.

How To Contact Cash App? If

How To Contact Cash App?

If you want to talk to a member of the Cash App Support team, you must request to be contacted via the app or through the Cash App website, And Contact Cash App Customer Service.

For The Support In The Cash App Click On Profile Icon, Scroll down and find the “Cash Support” button. And Through Website Go to the https://cash.app/help Page, This will give you a big list of Common issues to choose from, and you can find your solution here.

If You Could Not Found Your Issue In List. Then Tap On Contact Support. You need to choose contact support within 24 hours by phone or email.

Enter your phone number or your email so that a representative can reach you. After confirming your contact information, the Cash app will ask you to tell us about the problem.

Provide as much information as possible and done. you will receive a confirmation notification. If you do not receive any notice within 24 hours, try contacting support by repeating the process.

How To Contact Cash App Customer Service Number?

To Contact Cash App Phone Number, Call the Cash app automatic instruction number 1 (800) 969-1940. This is the only one cash app support number available to help, and it is automated. If you want to listen to the instructions on the phone, you can call the number and listen to an automatic instruction.

In Addition, For Support, Mail a letter to the Cash App headquarters in San Francisco. You can send a letter to the headquarters of Cash App in California. Address your letter to Cash App, 1455 Market Street Suite 600, San Francisco, CA 94103.

PayPal is an online service

PayPal is an online service that provides a convenient way to transfer money. You can send and receive money online for products and services. If some of these services or products do not meet your expectations, or they are unsatisfactory in any way, you need To Request a Refund on PayPal.

How To Get A Refund On PayPal?

To Get A Refund On PayPal You Need To Do Some Simple Steps.

Here’s How To Refund On PayPal:

1. Login To Your PayPal.
2. Click On The Activity.
3. Find the transaction you want to cancel.
4. Click On Refund Or Send An Email to the Seller For Refund.

If you transfer payment using a debit or credit card, the refund will be sent to the card used. It may take up to 30 days to credit the card. If you have sent your payment using the bank account and the payment has been canceled, it will be returned to your bank account.

In Case your vendor does no longer conform to refund your money, you need to open a dispute With the Seller at the PayPal Resolution Center.

If Your Refund Is Still Pending And You Want To Open A PayPal Dispute With PayPal Help Center. Go To The Contact Us Page On PayPal And Visit PayPal Resolution Center. Here’s You Can Use “Message us” Option. You can message PayPal to solve your problem. You will be prompted to enter your issue in the chat window, Describe Your Issue In Detail And Wait For The Response.

What Is PayPal Refund Policy?

You Can Refund on PayPal up to 180 days after payment for your item. If your payment is still pending, you can cancel it on your activity, until you see the “Cancel” button on it.

PayPal Refund Pending: Refund is still being processed from the sender’s payment method. It usually takes 3-5 business days, to complete the date on which the refund was issued and to be credited back to the original form of payment.

PayPal Refund Time: For cases in which a refund is requested or processed immediately after purchase, PayPal will try to cancel the transaction, so you will never be charged. If PayPal is unable to cancel the transaction, the refund will be processed. Your money will be returned in your bank account within 7-10 working days.

Here’s How You Can Contact

Here’s How You Can Contact PayPal Customer Service:

To Contact PayPal Customer Service Number, You Can Call PayPal Customer Service Phone Number (1-888-221-1161) Using the Phone Number Associated with your PayPal Account. It will rapidly be associated with a delegate. All you need is the last four digits of your social security number.

Through this phone line, you can get instant help from billing issues, account issues, and fraud charges.

You Can Call PayPal Customer Service Over the Phone, Or Use The PayPal Resolution Center and Message Assistant. The PayPal Help Center is filled with Articles on almost every PayPal Topic, and also allows you to Chat Online with a Representative.

How To Contact PayPal Resolution Center?

To Contact PayPal Resolution Center, You Need To Go Contact Us Page On PayPal. You Can Use Message Assistant to Chat a Representative On PayPal, You Need To Click On “Message us” Option.

You will be prompted to enter your issue in the chat window, Describe Your Issue In Detail And Wait For The Response. You Can Resolve Your Issue directly at the PayPal Resolution Center.

If you wish to file a complaint, You Need To Send A Mail To PayPal Customer Service Email, For your complaints and problems, visit PayPal’s email page and log in to send email.

Now PayPal does not currently support paypal customer service chat. But, if you are not comfortable calling them, you can use an alternative method to contact them. You can go to the contact page of the PayPal website, and email them.

Can i Send Money from PayPal

Can i Send Money from PayPal to Cash App?

Yes, You Can Send Money From PayPal To Cash App. There Are Two Methods To Send Money From PayPal To Cash App.

1. Send Money From PayPal To Cash App Via A Checking Bank Account.

2. Send Money From PayPal To Cash App Via Cash App Card.

You Can Link PayPal and Cash App Via Their Cash Card, And Your Checking Bank Account. Some Additional Steps are Going to be Required For Link Both Apps Each Other, And Transfer money From PayPal To Cash App. It isn’t very Intuitive, But it’s Possible.

Method 1: Connect Your PayPal and Cash app through a Checking Bank Account, And Transfer Money From PayPal To Cash App.

Here's How You Can Send Money From PayPal To Cash App Via Bank Account:

1. Connect your PayPal to your Checking account.
2. Connect your Cash App account to your Checking account.
3. Transfer money from PayPal account to the linked Checking Bank Account.
4. Transfer funds from Checking Account to Cash App Account.

This method is best for those that transfer themselves and their personal accounts. While transfer fees are usually free, you only need an active bank account to Send Money From PayPal To Cash App.

Method 2: Connect PayPal and Cash App through Cash App Card, And Transfer Money From PayPal To Cash App.

Here's How You Can Send Money From PayPal To Cash App Via Cash App Card:

1. Activate your Cash App Card.

2. Get your Cash App Bank and Routing Number.

3. Add your Cash App Bank And Routing Number on PayPal as a Bank.

4. Transfer money from PayPal to Cash App Bank account.

This method is best to use when transferring money to an account that’s not your own. This is often the sole way for those that don’t feel safe to link their bank accounts for seasonal transactions.

Cash App Provides routing and checking account numbers are assigned to their Debit Card (Cash Card) which you’ll use to transfer as a bank. The Cash App Card is free for all verified Cash App users.

Can I Send Money From Cash App To PayPal?

Yes, You Can Send Money From Cash App To PayPal Via PayPal Cash Card. PayPal Provides Own Cash Card And Bank Routing Numbers which will be used for direct deposit.

Here’s How You Can Send Money From Cash App To PayPal:

1. Activate your PayPal Cash Card.

2. Get your PayPal Cash Card checking account and routing number.

3. Add your PayPal Cash Card checking account and routing number as a bank on Cash App.

4. Transfer money from Cash App to PayPal.

PayPal Cash Card allows you to access funds directly from your PayPal balance. It allows direct deposit at no cost, with no monthly fees and no minimum balance.

How To Verify Bitcoin On Cash

How To Verify Bitcoin On Cash App?

Cash App Bitcoin Verification Process Is Very Simple And Straightforward. Actually, The Cash App Bitcoin verification involves entering some personal details like, your name, date of birth, your ID card and your Social Security Number (SSN).

To Verify Bitcoin On Cash App, Go To The Bitcoin Tab In Your Cash App And Click On Verify Your Identity. Here comes a screen where you have to enter your personal details like DOB, billing address, and SSN. Cash App Asks You To Scan Your Identity Card. Scan Your Front And Back Both Side Of Your Identity Card With The Cash App Scanner. Cash App Also Asks Your Selfie, Take A Selfie And Proceed.

Cash App Verifies Your Identity In 24 Hours. Once Your Identity Is Verified By Cash App, You Are Able To Buy, Sell, Send, Receive, And Withdraw Bitcoin On Cash App.

How To Buy Bitcoin On Cash App?

Buying Bitcoin On Cash App Is The Very Fast And Secure Process On Cash App. Before Purchasing Of Bitcoin Make Sure Your Cash App Account Is Verified By Cash App. You can purchase up to $100,000 worth of Bitcoin in any 7-day period.

To Buy Bitcoin On Cash App You Need To Go To The Bitcoin Tab In Your Cash App And Click On Buy. Choose Your Amount And Buy. You must have a balance in your Cash app account to Buy Bitcoin. After Successfully Purchased The Bitcoin Of Your Amount In Cash App. You Can See Your Balance In Your Cash App Bitcoin Wallet.

How To Send Bitcoin On Cash App?

To Make a Withdrawal You Must have a Balance of At least 0.0001 Bitcoin In Your Cash App Bitcoin Wallet. You can withdraw $ 2,000 worth of bitcoins every 24 hours, and up to $ 5,000 in any 7-day period.

To Send Bitcoin On Cash App You Need To Go To The Bitcoin Tab On Cash App And Click On Send Bitcoin. Enter The Amount You Want To Send And Use The QR Scanner Or Enter The Bitcoin Receiving Address Of External Wallet. Click On Send Bitcoin. And Done.

How To Sell Bitcoin On Cash App?

You Can Sell Unlimited Amount Of Bitcoin On the Cash App. The Cash App take charge’s when you buy or sell bitcoin. The Cash App Bitcoin Fees will be listed on the confirmation of trade before completing the transaction. The purchase and sale of bitcoin made through the cash app are done at a mid-market rate which is decided by exchange prices.

Here’s How To Use Cash App

Here’s How To Use Cash App Card:

The Cash App Offers Free Cash Card To Their Users. The Cash App Card is a Visa Debit Card, Which We Will Be Use For Pay For Goods Online And Services, Any ATM and At Any Stores Through Cash App Balances.

You Can accessed add it to Apple Pay and Google Pay, by using the cardboard details found within the Cash Card tab. There Are 30 million monthly active users of the Cash app, And Seven Million have a Cash Card.

How To Get a Cash App Card?

To Get a Cash App Card You Need To Order It First. Go To The Cash Card Section And Click On Get Free Cash Card. Choose a Color Of Cash Card And Click On Order Card. Cash App Asks For Your Physical Address, Your Name, You Date Of Birth And Last Four Digit Of Your SSN(Social Security Number). Enter Your Details And Order.

You Must be 18 to Order a Cash App Card. After Successfully Ordered, You Will Receive Cash Card within 10 working days. When You Receive Cash App Card You Need To Activate It.

How To Activate Cash App Card?

You Can Activate Your Cash App Card With The Help Of QR Code (That’s On Cash Card) And Its Cvv Number. Go To The Cash Card Section And Click On Your Cash Card Image And Tap On Activate Cash Card. Scan Your Cash Card QR Code With Cash App Scanner And Activate.

Otherwise Activate Your Cash App Card With The Help Of Cvv Code. Go To the Card Section And Click On Activate, Tap Help And Select Use Cvv Instead And Enter the CVV code and expiry date of your new cash card And Activate.

How To Put Money On Cash App Card?

To Put Money On Cash App Card You Need To Add Funds To Your Cash App Account. The Main Account Balance of Your Cash App is Actually Balance of your Cash Card. You Can Add Money To Cash App with the Help Of A Bank Account Or A Debit Card And Internet Banking. Simply Go To The My Cash Option And Add Money To Cash App. Your Cash Card Balance is the Same as the Account Balance of your Cash App.

Where Can I Load My Cash App Card?

There are a lot of users They Don’t Know How To Load Cash App Card.

You Can Load Your Cash App Card From a Linked Checking Bank Account, Through Your Debit Card, Via Your Internet Banking and Local Grocery Store.

You Can Load Cash App Card At Many Various Stores Like Walmart, Target, 7-Eleven, Dollar General, Family Dollar And Dollar Tree.

You Can Put Physical Cash On Your Cash Card. You Need To Go To Any Store, Nearest You. Give Cash To Cashier, The Cashier Load Your Cash Card The Amount You Have Given.

What Does Cash Out Mean On

What Does Cash Out Mean On Cash App?

Cash Out is the process of transferring the balance from your Cash App account to your bank account or your debit card. Cash App Provides Two Options To Cash Out Money.

Here's We Describe, How To Cash Out On Cash App And Withdraw Money Instantly From Your Cash App Account To Your Bank Account And Your Debit Card. The Cash App Provides Standard And Instant Deposit Feature To Cash Out On Cash App. Here’s We Describe Step by Step To Use Standard Deposit And Instant Deposit Feature To Get Money Off Cash App.

1. Standard Deposit: You Need an Active Bank Account To Use This Feature. If Don’t Have a Card, You Can Use Standard Deposit Feature To Get Money Off Cash App Without Card.

Here’s How To Get Money Off Cash App Without Card:

• Open the cash app on your iPhone or Android. • Tap the “Banking” icon at the bottom-left. • Click on the button that says “Cash Out.” • Enter Your Amount Or Select. • Tap “Cash Out”. • Choose the Standard mode for Cash out. • Enter Your Bank Account and Routing Number And Click On Cash Out.

Standard Deposit Is Free But, It will take one to three days for the money to appear in your bank account.

2. Instant Deposit: You Need An Active Debit Card To Use This Feature. If You Don’t Have A Bank Account, You Can Use Instant Deposit Feature To Get Money Off Cash App Without Bank Account. Here’s How To Get Money Off Cash App Without Bank Account:

• Login Your Cash App In Mobile. • Click On The Banking icon at the bottom-left. • Here’s the Dashboard Where You Can See Cash Out Button. • Click On Cash Out. • Enter Amount You Want To Withdraw. • Choose The Instant Deposit Option. • You Need To Enter Your Debit Card Details, CVV And Your Zip Code. • After Added Your Card Click On Cash Out, And Done.

Instant Deposit takes 1.5% Fee of the total amount. Deposit Comes Within Minutes. Also You Can Withdraw Your Cash App Balance Via Cash App Card. You Can Use Cash Card Both Online and Offline. In Addition, you can withdraw your Cash App balance as cash with the help of Cash App Card from any ATM. Cash App provides you a debit card called Cash Card, which you can use to withdraw cash from any ATM.

The Cash app verification

The Cash app verification process is quite simple and straightforward. Actually, the verification process involves entering some personal details along with Social Security Number (SSN).

To Verify Cash App, Go To Personal Tab In Your Profile On Cash App And Enter Your Personal Details Like, Your Full Name, Your Date Of Birth And Your SSN. Now Cash App Asks You To Scan Your ID Card, With Cash App Scanner Scan Your ID Card And Upload It. Cash App Also Ask You To Take Your Selfie, Take A Selfie And Done.

Now wait for 24 hours and get a confirmation for approval.

Note:- The Cash App doesn’t verify the account of the user who is under 18. If Anyone who is under 18 submits the request for verification. It gets declined by the Cash App team.

How To Increase Cash App Limit?

The Cash app restricts its users from sending or receiving large amounts with an unverified Cash app account because it has a Cash App Limit.

Here’s How To Increase Cash App Limit :-

To Increase Cash App Limit, Verify Your Cash App with the Help of Your Id Card and Your Bank Account (SSN) Number. You Need To Scan Your Front And Back Both Side Of Your Identity Card With The Cash App Scanner. Enter Your Personal Details Your Name And Date Of Birth And Submit.

Cash App Verifies Your Identity In 24 Hours. Once Cash App Successfully Verify your Identity And Its Verified, Limits Are Upgrade Automatically.

After the verification, the Cash app will allow you more transaction limits. According to the Cash app, a verified user can send up to $ 7,500 per week and receive an unlimited amount.

If you want to spend more money than the cash app limit per day, then you have to go through some formalities. One of them would be to sign up for a Cash App Direct Deposit. If you have a good payment history then you will get a higher limit with each direct deposit.

According to the experts,

According to the experts, Cash App direct deposit is faster than any other way of payment. The best part of the direct deposit service is that this one service lets the users get paid not only from the employer but also from the IRS, government, and many other federal agencies. Anyone who has enabled Cash App direct deposit can receive salary, tax refund, stimulus checks, impact payments, and so many other types of payments. In order to enable direct deposit on Cash App, one must have access to an activated Cash App card. Follow these steps as mentioned in this post- how to activate Cash App card?

Cash App Direct Deposit

Cash App Direct Deposit service has been introduced to help employees to get salaries on time directly to the Cash App wallet. The fact is, this service is not only fast & safe but free as well. In order to get eligible for direct deposit service, users must have two things: one is verified Cash App account and second is Cash App card (activated Cash App card). Click here to read how to activate Cash App card? In addition, whether any of your payment fails, be it direct deposit or cash card transaction, you always can get Cash App refund with ease of mind.

 Many people think that banks

 Many people think that banks are the only possible way to enjoy direct deposit services, but sadly the fact is much more than it. Apart from the banks, Cash App direct deposit  is the best way to receive payments from employer, company, agency, and financial aid from Government. Features like no annual or monthly fee makes Cash App direct deposit better than bank or any financial institution. Anyone who is a verified Cash App users can enable direct deposit on Cash App and get paid two days early with ease of mind. For more info:- Track cash app transaction History

토토사이트분석전문블로그 Hello,

토토사이트분석전문블로그 Hello, 안전놀이터검증및연구센터 your post was really impressive to me. 먹튀검증의새로운패러다임 I'm very happy https://remarka.kz/to finally find the article https://kipu.com.ua/I've been searching for. https://subtitles.ee/How did you write this article? 토토사이트 That's amazing. 안전놀이터 It is no exaggeration to 먹튀검증 say that you are an expert 먹튀검증사이트 in this field. 메이저토토사이트 I want to 메이저안전놀이터 learn how to 사설토토 write from you. 공식안전놀이터 Actually, 먹튀검증커뮤니티 I'm posting on 스포츠토토사이트 a similar site. 먹튀검증토토It's not really easy. 사설안전놀이터 That's why I think you're even greater. 최고의안전놀이터COVID-19 is a problem around 먹튀검증업체 the world these days. Are you okay? 검증토토사이트 I would like to thank you again for always being careful and allowing me to read this. Then have a happy day. Thank you. 사설토토사이트 Already 2020 is nearing the end. 확실한먹튀검증 There were so many incidents this year. 토토사이트검증업체 I am still feeling 안전한토토사이트 a lot of inconvenience and 먹튀검증사이트 birds due to the special virus. 안전공원 It's already getting 먹튀신고 a lot colder, 놀이터추천 so make sure to 토토 pack warm clothes. 먹튀 Please spend the rest of 메이저토토 your life happy. 놀이터토토

토토사이트 Hello. First of all,

토토사이트 Hello. First of all, 먹튀검증 thank you for allowing me to read such a good post. I really enjoyed it! 먹튀 This content will be 먹튀검증업체 very helpful to me. 먹튀사이트 I live in another country, but your post impressed me deeply 안전한놀이터. I wish I had read this a little earlier. You seem to have a great ability to write 놀이터토토. I envy it so much. 안전놀이터 Because I'm actually running a 메이저놀이터 similar site. It's not enough yet. But there are many posts on my site that you might be interested in. Please visit me sometime and read my post. It must feel interesting. COVID-19 안전놀이터 is becoming a problem all over the world these days, and I'm worried if you 메이저토토사이트 and your country are okay. I hope there are no big problems. 토토사이트추천 Always be careful 토토레프리 and have a nice day today. Goodbye!https://elephonemobile.com/

토토사이트 Your information was

토토사이트 Your information was very useful to me. 먹튀검증That's exactly what I've been looking for!안전놀이터 Thank you.토토사이트 How did you come up with this?꽁머니 That's amazing. I'm not good enough, but I'm running a site that deals with similar information. I hope you can visit once and talk with me. Thank you. Have a nice day! In addition, COVID-19 is becoming a problem all over the world these days. I hope there's no harm to you and your family. 먹튀가디언 Thank youhttps://twiddeo.com/ And, 먹튀검증토토사이트 Already 2020 is nearing the end. 메이저토토사이트 There were so many incidents this year. 사설토토 I am still feeling a lot of inconvenience and birds due to the special virus. 먹튀사이트조회 It's already getting 토토사이트 a lot colder, 안전놀이터 so make sure to 먹튀검증 pack warm clothes. 먹튀요기요 Please spend the rest of https://mtygy.com/ your life happy. 메이저놀이터 Then, have a nice day!놀이터토토 https://twiddeo.com/

Great work !! Looking forward

Nice post, thanks for

Nice post, thanks for sharing. Great information worth reading. I’ve share this blog on my social media

ourtime com free

how to cancel ourtime

OurTime Dating Site

Ourtime Login Password

Ourtime Dating Service

Our Time Dating Contact Number

How To Logout of Ourtime

This is a very nice article

This is a very nice article website and Your content entry merits the greater part of the positive input it"s been getting. Netflix password change Netflix password reset Netflix account password change Netflix account login and password Netflix forgot password

Usually I never comment on

Usually I never comment on blogs but your article is so convincing that I never stop myself to say something about it. You’re doing a great job Man,Keep it up. ourtime com free how to cancel ourtime OurTime Dating Site Ourtime Login Password Ourtime Dating Service Our Time Dating Contact Number How To Logout of Ourtime

The good thing about this

The good thing about this blog is that I can relate to it myself. It is surely going to help me in my future endeavors. Keep up the good work. very nice web site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. how to activate a device on netflix netflix com activate code netflix com activate netflix activate www netflix com activate netflix com activate enter code netflix com tvhelp www netflix com tvhelp www netflix com tv help netflix comtvhelp

Activate avast antivirus at&t

Activate avast antivirus at&t support canon printer support dell printer support web development company garmin update gmail support hotmail support reset aol password install roku microsoft helpline number norton.com/setup office.com/setup quickbooks error 3371 quickbooks support quickbooks tech support number quickbooks error 3100 quickbooks error 2000 roadrunner support roku.com/link yahoo customer service number activate nbc problems reading or receiving aol mail/ fix problems signing in to aol mail quickbooks error h202 reset yahoo password repair quickbooks damaged company file import bank statements in csv format in quickbooks roku remote not working mcafee.com/activate activate espn on roku mumbai escorts mumbai escorts mumbai call girls Mumbai Escorts Mumbai Escorts best web hosting provider reset Garmin GPS Reset Outlook Password escorts web development company how to create facebook ads yahoo reset password What is Social CRM hp driver support How to scan from HP printer hp printer support aol.com login aol com mail norton firfox extension quickbooks small business accounting software norton security download epson printer support yahoo support Install ms office for macbook pro Install ms office on mac quickbooks support mcafee.com/activate roku tv frozen roku.com/link guest post Norton Password Generator norton support netgear support netgear router setup web designing company seo company garmin update garmin updates garmin express update norton.com/setup office.com/setup Google Chrome Not working quickbooks support quickbooks tech support outlook support Add Users in QuickBooks roku remote not working gmail support quickbooks tech support number andheri escorts computer repair computer repair computer repair near me netflix not working garmin update outlook password reset reset microsoft password reset microsoft account password quickbooks pro support Cyber Security Skills xero support aol support facebook support verizon support Mumbai escorts at&t password reset roku update hp support mumbai escorts andheri escorts bandra escorts andheri escorts roku.com/link mcafee.com/activate roku.com/link canon.com/ijsetup thane escorts mira road escorts bandra escorts vashi escorts

تهتم المرأة بجميع التفاصيل

تهتم المرأة بجميع التفاصيل المتعلقة بجمالها، أبرزها ما يخص الشعر؛ وذلك لأنّ سرّ جمال المرأة ينبع من جمال شعرها، بالإضافة إلى أنه يعتبر مصدر لأنوثتها وسعادتها، فالكثير من السيدات باختلاف العمر يطمحن إلى الحصول على شعرٍ طويل في أقصر مدّة من الزمن، وسنتعرف في هذا المقال على وصفة لتطويل الشعر في يوم واحد، ومن أهمها: الشعر

نخلط خمسة عشر فصاً من الثوم المهروس، وملعقتين كبيرتين من زيت اللوز، وملعقتين من زيت الجرجير، بالإضافة إلى ملعقتين من زيت حبّة البركة، وعشر ملاعق من زيت الخروع بشكلٍ جيد مع بعضهم البعض، ونضع الخليط في وعاء ونغلقه بإحكام لمدّة يومين، وندهنه على كافة أنحاء الشعر من الجذور وحتّى الأطراف، مع التدليك المستمر لفروة الرأس، ثمّ نلف الشعر بمنشفة ساخنة جافّة، لمدّة ساعة على الأقل، وبعد ذلك نغسل الشعر بالماء والشامبو بشكلٍ جيّد، وتكرّر الوصفة لمدّة مرّتين في الأسبوع.
انواع الشعر

زيت الخروع وصفار البيض
نحضر ربع كوب من زيت الخروع، ونفصل صفار خمس بيضات، ونخلطهم بشكل جيّد مع بعضهم البعض، حتّى يتشكل لدينا خليط متجانس، ثمّ نضع الخليط على كافة أنحاء الشعر من الجذور حتّى الأطراف، مع تدليلك فروة الرأس بشكل جيد بالخليط، ونتركه لمدّة ستّ ساعات على الشعر، بعد ذلك نغسله بشكل جيد بالماء الفاتر والشامبو.
اسباب تقصف الشعر

https://forums.3dtotal.com/member.php?u=178375
http://hwages.com.sa/vb/member.php?u=2009
تحلم كلّ فتاة بالحصول على شعر طويل وجذاب، حيث يعتبر الشعر الطويل من علامات الجمال لدى المرأة منذ قديم الزمان، وتسعى للحصول على شعر طويل عن طريق خلطات ووصفات طبيعية، بالإضافة إلى مستحضرات الشعر المختلفة، وسنتعرّف في هذا المقال على كيفية الحصول على شعر طويل.
http://www.insanelymac.com/forum/user/2348356-haeaty/

https://www.sharedvalue.org/users/ahmed-adham
https://slides.com/haeaty
http://surrealevasion.esportsify.com/profile/ahmeaadham
وصفات طبيعية لتطويل الشعر
https://www.docracy.com/userprofile/...Id=0jo1yqpm9p1
http://www.fontspace.com/profile/haeaty
https://app.hiive.co.uk/profile/adde...0e5ce52093a/#/
http://www.authorstream.com/haeaty/
http://www.23hq.com/2017simaran/photo/31905775
http://www.betternetworker.com/members/haeaty
https://www.symantec.com/connect/user/ahmed-adham

http://www.lightreading.com/profile...._userid=515023
زيت الزيتون، وزيت حبّة البركة: نحضر فنجان من زيت الزيتون، ونصف فنجان من زيت حبة البركة، بالإضافة إلى ملعقة كبيرة من حبّة البركة المطحونة بشكل ناعم، مع ملعقة من الزعتر، ونخلطهم بشكل جيد مع بعضها البعض، ثمّ ندهن الخليط على الشعر بشكل جيد، ونتركه لمدّة لا تقلّ عن ثلاث ساعات.
الفلفل الأحمر: نحضر زيت الزيتون، ثمّ ننقع فيه قرناً من الفلفل الأحمر الحار المقطّع، لمدّة عشرة أيام على الأقل، وندهنه على الشعر، حيث تعمل هذه الوصفة على تقوية بصيلات الشعر، وتغذية الدم لبصيلات الشعر. الوان صبغات الشعر
الترمس: يطحن الترمس الخشن بشكل جيد، وننقعه في الماء لمدّة اثنتي عشرة ساعة على الأقل، بعد ذلك نغسل الشعر بماء الترمس، ونبقيه حتّى الصباح من دون تجفيف، حيث تعمل هذه الوصفة على تطويل الشعر، وفرد الشعر المجعد.
الجرجير: طحن حزمة من الجرجير، ويتمّ خلطه مع نصف كوب من زيت الزيتون، ونستعمل هذه الوصفة بشكل مستمر، حيث تعمل هذه الوصفة على تطويل وتقوية الشعر، حيث يزود الشعر بالفيتامينات المهمة لنمو الشعر.
تقوية الشعر
الصبار وزيت الزيتون: نحضر نصف فنجان من زيت الخروع، وفنجان من زيت الزيتون، مع بضعة أوراق من الصبار، ونخلطهم بشكل جيد مع بعضها البعض، وندهن الخليط على الشعر على فروة الرأس مرة أو مرتين في الأسبوع، حيث تعمل هذه الوصفة على تطويل الشعر.
تطويل الشعر
الجزر: نسلق الجزر في الماء، وبعدما تنضج نضع عليها ملعقة من العسل، وملعقة من الخميرة، ونشرب الوصفة في الصباح قبل تناول الطعام، حيث تستخدم هذه الوصفة لنمو الشعر، وعلاج مشاكل الشعر. العناية بالشعر

القهوة: تساعد على تطويل الشعر بشكل كبير عن طريق شربها، أو استخدامها استخدام خارجي من خلال صنع منها خلطة للشعر، حيث تعمل على علاج تقصف الشعر من خلال فردها على الشعر.
البيض: نكسر بيضتين ونخلطهم مع زيت الزيتون، وندهنه على الشعر، فهو يعمل على تطويل الشعر، وتزويده بالمعادن المختلفة، والكبريت، والفيتامينات، بالإضافة إلى أنه ينعم الشعر ويزيد من لمعانه.
أطعمة تساعد على تطويل الشعر
هناك العديد من الأطعمة التي تساعد على تطويل الشعر، نذكر منها الأتي:
العناية بالشعر للرجال
سمك السلمون.
البقوليات.
الحبوب الكاملة.
الخضروات ذات الأوراق الخضراء الداكنة.
فوائد الحليب للشعر
اخلطي مقداراً مناسباً من مسحوق الحلبة مع مسحوق الحَبَق (بعد التّجفيف طبعاً)، وأضيفي زيت الزّيتون، دلّكي به فروة الرّأس واتركيه مدّة ثلث ساعة في الشّمس، وبعد ذلك اشطفي شعرك بالماء الدّافئ والشّامبو، استمرّي باستخدام هذا الخليط حتّى تحصلي على النّتيجة المرغوبة.
يمكنكِ الاستعانة بزيت حبّة البركة؛ فهو مفيد جدّاً للشّعر المتساقط.
يُعدّ زيت الخروع مفيدٌ جدّاً لتساقط الشّعر؛ ادهني شعرك من الجذور ثمّ لفّيه بفوطه مُبلّلة بماء ساخن، أو ضعي رأسك تحت آلة تسخين الشّعر إذا كنتِ تمتلكينها، اتركي شعرك مدّة ساعة ثمّ اغسليه. كرّري العمليّة قبل الاستحمام لتحصلي على النّتيجة التي ترغبين بها.
استخدمي الحنّاء فهي ممتازة لعلاج تساقط الشّعر، ولكن يجب عليكِ دهن شعرك بالزّيت بعد الحنّاء حتى لا يتعرّض للجفاف.
http://7aty.xtgem.com/index
https://www.weliveinbeijing.com/blog...%D8%AA%D9%8A?1

Pokercc Poker88